אימון התפתחותי

בד"כ בתהליך של אימון מציבים מטרה של השגת יעדים חיצוניים, ומשתמשים במדדים כדי לבדוק עד כמה מתקדמים ומתקרבים להשגת המטרה. לעומת זאת, בגישה שלנו המטרה האמיתית אינה השגת היעדים החיצוניים, אלא הם רק כלי שנועד לשרת מטרות גבוהות יותר. אלו הן מטרות פנימית, או למעשה מצבי חווייה פנימיים: אושר, סיפוק, שלווה, משמעות. שהרי אין הרבה טעם לרדוף אחרי יעדים חיצוניים כגון כסף, קריירה, זוגיות, מעמד, וכח אם התהליך לשם והתוצאות גורמות לנו סבל או לא מפתחות את האישיות והפנימיות שלנו לרמה הגבוהה ביותר של אושר ורווחה נפשית ורוחנית.

התהליך מתחיל מיעדים ספציפיים שמעניינים את האדם כרגע. אלו יכולים להיות יעדים חיצוניים כגון שינוי קריירה או מציאת זוגיות, ויכולים להיות יעדים פנימיים כגון להרגיש טוב יותר או להיפטר מהרגלים מזיקים. התהליך עוזר למאומן לבדוק בכל רגע עד כמה זה אותנטי מבחינתו לפעול להשיג את היעדים האלה. חוסר אותנטיות מתבטא בפער בין הרצונות המוצהרים לבין ההתנהגות בפועל. לדוגמה, אם מישהו אומר שהוא רוצה להרוויח יותר כסף, אבל הוא לא מוכן לעשות את הצעדים הנדרשים כדי להצליח בכך, אז היעד הזה הוא כרגע לא אותנטי מבחינתו. אם מישהו מתלונן שהוא לא רוצה לעבוד בעבודה הנוכחית שלו או להיות בזוגיות שלו, אבל הוא ממשיך באותה מסגרת ולא פועל לשינוי, יש כאן חוסר אותנטיות.

במצב כזה, עוזרים למאומן לברר מה באמת קורה בתוכו. ייתכן שהוא בעצם רוצה יעד אחר, כגון משהו שהוא חשב שעבורו הוא זקוק לכסף, ואם זה המצב, אז כך הוא יכול לכוון את עצמו בצורה יותר מדוייקת ליעד שהוא רוצה יותר. לפעמים הוא מתחיל בכיוון מסויים בהתלהבות, אבל בשלב מסויים הכיוון הזה כבר לא מעניין אותו, כי הוא גילה משהו יותר מעניין, טעם יותר גבוה ומעודן ממה שהכיר בעבר. הוא היה צריך לעבור דרך המטרה הראשונה כדי לגלות את זה ולהגיע למטרה הגבוהה והמדוייקת יותר.

וייתכן שהוא כן רוצה את היעד הזה, אבל יש בתוכו דפוסים מחלישים שחוסמים אותו, כגון פחדים ואמונות מגבילות, או כאבים וטראומות מהעבר, ואז תהליך האימון עוזר לו לשחרר אותם. כך או כך, האדם עובר תהליך של השתחררות מכבלים ודיוק הרצונות שלו, כלומר הסרת חלקים "מזוייפים" שנדבקו בו והתחברות הדרגתית ל"עצמי האמיתי" שלו.

וכך, בניגוד לגישות רוחניות מסויימות שמתכחשות למימד החומרי, ואומרות "אנחנו לא פה בשביל הכסף אלא רק למידות טובות", אנחנו משתמשים בכל יעד חומרי שמעניין כרגע אנשים ככלי לפתח אותם לכיוונים יותר גבוהים ומדוייקים. (ראו גם: שילוב מאוזן בין חומר לרוח).

גם המאמן עצמו מונחה לפעול באופן אותנטי. כלומר הוא אמור להשתמש בגישה של אימון, ליווי, או טיפול שהוא מתחבר אליה ומדברת אליו. גם הוא עצמו מאומן אצל מישהו אחר, שכל הזמן עוזר לו לדייק את עצמו.

תהליך האימון ההתפתחותי משלב ידע וכלים מכל התחומים והכיוונים, כל מה שיכול לעזור בהתקדמות.כתיבת תגובה

Your email address will not be published.