קהילה התפתחותית

הדרכה על החיים: יש צמא גדול להדרכה על החיים: איך להתמודד בהצלחה עם מגוון סוגים של אתגרים (כגון פיתוח קריירה מספקת, מציאת זוגיות וגידול ילדים, התמודדות עם מחלות ומוות). איך לפתח מיומנויות וכישורי חיים שעוזרים לנו. איך להבין טוב יותר את עצמך ואת האנשים סביבך. איך לחיות חיים מלאי סיפוק, אושר, ומשמעות. אלו הדברים החשובים ביותר בחיים ללמוד ולדעת ולתרגל. הלימוד נמשך כל החיים, כי נפש האדם מורכבת ויש תמיד עוד רבדים לגלות ולפתח, וכי החיים מורכבים ומביאים לנו אתגרים מסוגים חדשים, ועלינו ללמוד איך להתמודד איתם ואיך לפתח יכולות ומיומנויות חדשות. את הדברים האלה לא מלמדים בבתי הספר ובאוניברסיטה, ולכן אנחנו צריכים מסגרת שבה אנחנו יכולים ללמוד את הדברים האלה – ולכך נועדה קהילת ההתפתחות שלנו.

ביטוי עצמי: הקהילה שלנו מעודדת את המשתתפים לבטא את עצמם. להביא את עצמם כפי שהם, באותנטיות, ולקבל הכלה ואישור לרגשות ולעולם הפנימי שלהם. זהו מצרך נדיר בעולמנו – לאנשים רבים אין מקום כזה שבו הם יכולים לבטא את כל עולמם הפנימי ולקבל הבנה ללא שיפוטיות שלילית, ללא שמישהו יגיד להם מה לא בסדר בהם. אצלנו יש מרחב בטוח ומכיל שבו כולם מקבלים עידוד לבטא את עצמם ולחקור את מי שהם רוצים להיות, למרות הפחד האוטומטי "מה אחרים יגידו". כך האדם יכול גם לפתח יותר מודעות למה שמתחולל בתוכו, ולהתחיל להשתחרר מחסמים שמגבילים אותו ולהמיר דפוסים מגבילים בדפוסים חדשים ומעצימים.

לימוד חווייתי: הקהילה מספקת מרחב בטוח ללימוד חווייתי והתנסות. לפעמים אנחנו תקועים בנושא מסוים בחיים, ואין לנו מקום בטוח שבו אנחנו יכולים לתרגל בו בהדרגתיות. לדוגמה, אם למישהו יש קושי להתחיל שיחות (על רקע רומנטי, או בכלל), והוא תקוע בדפוס הזה, הוא זקוק למקום שבו הוא לא ירגיש לחץ וקושי אלא מקום מכיל ותומך שבו הוא יכול לפתח בהדרגה את הכישורים שהוא זקוק להם, ואז להביא אותם לעולם האמיתי.

לשחרר חסמים: כל אחד מאיתנו פתוח באספקטים מסויימים וחסום באספקטים אחרים. לכל אחד יש חוזקות באזורים מסויימים וחולשות באזורי אישיות אחרים. אבל כולנו יודעים שאנחנו מסוגלים ליותר, ורוצים להפוך להיות גירסה טובה יותר של עצמנו. הקהילה עוזרת לכל אחד לזהות את תחומי החיים שהוא תקוע בהם. כשאנחנו נפגשים, אנחנו יכולים בעזרת החוזקות שלנו לעורר השראה ולעזור לאחרים לשנות את החולשות שלהם, ואנחנו יכולים להיעזר באחרים כדי להשתחרר מהמחסומים שלנו. כך אנחנו יכולים ללמוד אחד מהשני. וגם יכולים לשתף זה את זה בחוויות העבר שלנו מהחיים בכלל ומקורסים וסדנאות של התפתחות בפרט. גם עצם הקבלה הלא-שיפוטית של המשתתפים עוזרת להם להשתחרר מחסמים.

המשכיות: חלק מרכזי שחסר ברוב המסגרות הקיימות של התפתחות אישית (כגון קורסים) הוא המשכיות. הקורס נועד בעיקרו ללמד ולא ליצור קהילה בין המשתתפים, ולאחר שהקורס מסתיים, אין המשכיות של חיבור ביניהם. וגם אין המשכיות של תירגול החומר, ולכן האפקט שלו מחזיק רק לתקופה קצרה, כי ללא תירגול מתמיד, אי אפשר להטמיע את הידע בתוכנו ולהצליח ליישם אותו במציאות הלכה למעשה. אפילו כאשר פותחים קבוצת וואטסאפ או פייסבוק למשתתפי הקורס, הפעילות שם בד"כ דועכת תוך כמה ימים לאחר סיום הקורס. למעשה, בלי להשתתף בקבוצת התפתחות, אי אפשר להצליח להתמיד לאורך זמן ולהתפתח לדרגה גבוהה. אחת המטרות של הקהילה שלנו היא יצירת מסגרת של חיבור בין אנשים, לימוד ותירגול, שנמשכת לאורך כל החיים. בכך, הקהילה מספקת צרכים שמעבר לקורסים הקיימים.

נתינה: דבר נוסף שחסר במסגרות קיימות הוא: נתינה ושירות. אי אפשר להתפתח לדרגה אנושית גבוהה מבלי לשלב את האספקט הזה בחיים שלנו. לצאת מעצמך ולפעול כדי להעניק ולתרום לאחרים. ההשתתפות בקהילה מאפשרת הזדמנויות רבות לכך.

  • בפרט: לאמן אחרים וללמד אחרים, כי כדי לדעת משהו היטב צריך לדעת גם ללמד אותו לאחרים, ואפשר להגיע לתובנות חדשות וללמוד מהתהליך הזה עוד על עצמנו שלא היינו יכולים רק בצריכת החומר ותירגול עצמי.
  • האירגון מספק את חומר הלימוד, מספק מסגרת של הכשרה והתלמדות, כך שכל אחד שרוצה בכך יכול להתקדם גם בכיוון הזה.
  • אנשים שיודעים ללמד משהו ולא רק ליישם אותו בחייהם נמצאים בדרגת התפתחות גבוהה יותר, שממנה הם יכולים לעלות עוד יותר וגם לפתח ולשכלל את החומר והתובנות באופן שמי שלמד רק עבור עצמו אינו מסוגל.

שלבים: כל אחד באירגון יכול למצוא אנשים בשלבים שונים להיות איתם באינטראקציה:

  • אנשים בשלב מתקדם יותר, שיהיו מורים ומאמנים שלך
  • אנשים בשלב פחות מתקדם ממך, שאתה תהיה מורה ומאמן שלהם
  • אנשים בשלב דומה לשלך, שותפים לדרך, איתם אפשר להתייעץ ולהחליף רשמים.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.