«

אוק 16

קהילה ערכית

יש לי צורך פסיכולוגי-חברתי להשתייך לקהילה מסוג מסויים שאסביר עליו כאן.

אני לא מתכוון לסתם אוסף חברים או לקהילה שמתאגדת סביב תחביב. לדוגמה, יש אנשים שמצטרפים לקהילת רוכבי אופניים, כי הם נהנים מהפעילות הזו. הם נפגשים כדי לרכב על אופניים בטבע, והם הופכים לחברים וחוגגים יחד ימי הולדת וכו'. אבל זאת לא הקהילה שאני מתכוון אליה. כי מעבר לתחביב המשותף ואולי גם ערך משותף של אורח חיים בריא, אין בהכרח מכנה משותף ערכי רחב יותר בין האנשים האלה.

וזה מה שאני מחפש – קהילה של אנשים שיש להם השקפת עולם ומערכת ערכים משותפים ומפורשים (כלומר, שכולם בקהילה יודעים מה הם). אני מתכוון לערכים כגון: כבוד הדדי, סובלנות לזולת ללא הבדל דת, גזע, מין, נטייה מינית או גיל, וכן חירות הפרט, הוגנות, אכפתיות, נדיבות, חמלה, חשיבה עצמאית ורציונלית, סקרנות, יצירתיות, אופטימיות, אסתטיקה, ממשל תקין, שמירה על האקולוגיה, ועוד.

יותר מזה: אני רוצה קהילה שעוזרת לספק צרכים נפשיים כמו מציאת משמעות בחיים באמצעות חיבור למשהו גדול מאיתנו (כגון מטרה משותפת), הדרכה לחיים, מסע של התפתחות אישית והתפתחות רוחנית, כלומר איך להגשים את הפוטנציאל שלנו, לגלות ולפתח את הכשרונות שלנו, להעניק את המתנה שלנו לעולם, להפוך להיות אדם טוב יותר, ולפעול יחד כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר לחיות בו. הקהילה תאפשר לספק את הצרכים האלה באמצעות שיחות, כתיבה, אמנות, ואפילו טקסים שנמציא.

יש אנשים שעבורם קהילה דתית מספקת את הצרכים האלה. הם מרגישים חיבור לקהילה, חיבור למסורת ולאלוהים, והדת נותנת להם הדרכה לחיים – מה תכלית החיים, מה לעשות ואיך להתנהג. אבל אני לא יכול להתחבר לקהילה דתית כי אני לא מאמין שאלוהים (אם הוא קיים) ציווה את מצוות הדת, ואינני מאמין שקיום המצוות זו תכלית החיים או בכלל קשור לרוחניות. אני גם סולד מהדוגמאטיות של הדת ומהנטיות לגזענות, סקסיזם והומופוביה.

אצל אנשים כמוני יש מתח פנימי. מצד אחד יש רצון להשתייך לקהילה, כי בלי קהילה אני מרגיש שמשהו חסר בחיים שלי אפילו כשיש לי זוגיות וחברים. מצד שני, החירות שלי חשובה לי – אני סולד ממסגרות שמכתיבות איך לחשוב ואיך להתנהג, ללא חשיבה עצמאית וביקורתית. ולכן הקהילה שאני רוצה איננה מסגרת חונקת כמו הקהילות השבטיות, הכפריות והחרדיות (שם אדם נולד חי ומת, עם קושי עצום לעזוב) אלא מסגרת גמישה, קהילה רצונית, של אנשים שבוחנים יחד מה הם רוצים, כדי שזה יהיה מתאים לצרכים ולרצונות שלהם.

אני מחפש אנשים שגם להם יש צורך כזה, כדי שנוכל להיפגש וליצור לעצמנו את המפגשים והפעילויות שמתאימים לנו. אם זה מדבר אליכם, אשמח מאוד לשמוע מכם. אני גם מנסה לכתוב בהדרגה על השקפת העולם של קהילה כזו באתר, ואשמח לתגובות בתחתית של כל פוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>