«

»

אוק 04

ההבדל בין רוחניות למיסטיקה

לפוסט על התפתחות רוחנית לחצו כאן.

בנוסף לחוויה הרוחנית, מיסטיקה יכולה גם להתייחס ל"תורת הנסתר" (אוקולטיזם), כלומר השגת תובנות על "אמיתות" עליונות ונסתרות, שנמצאות כביכול מעבר להיבטים הגלויים של המציאות (מקור המילה "מיסטיקה" ביוונית במשמעות הסתרה, סוד, מיסתורין). הכוונה למציאות "על טבעית" שאינה נתפסת בחושים הרגילים ואינה ניתנת לבדיקה באמצעות כלים רציונליים או שיטות מדעיות כגון ניסויים מבוקרים. "ידע" כזה "מתגלה" דרך חזיונות בחלום, במדיטציה או במצב אקסטטי, לעתים כאשר "מתגלית" בדימיון החוזה דמות על-טבעית (כגון אלוהים או מלאך) ומוסרת התגלות או נבואה. דרך נוספת שבה "ידע" כזה מתגלה היא דרך תיקשור, כלומר דימיון של מפגש עם ישויות (מדריך, מלאך, חייזר, וכו'). ה"ידע" הזה הוא אזוטרי (esoteric) כלומר אינו מקובל ע"י הזרמים המרכזיים של הדתות מחד או ע"י המדע מאידך (כי אינו מתבסס על השיטה המדעית, ולעתים גם מכיל טענות שאינן מוגדרות היטב או אינן ניתנות להפרכה).

בתחומי תורת הנסתר נכללים שיטות ל"ניבוי עתידות" לכאורה, כגון אסטרולוגיה, כדור בדולח, קלפי טארוט, קריאה בכף יד, וכו', וכן הפרשנות המודרנית שלהן שרואה בהן לא כלי לניבוי העתיד אלא כלי להסתכלות פנימה, להבנת מרכיבי האישיות, הפוטנציאל האישי, בדרך להגשמה עצמית ולהתפתחות רוחנית. לכך אפשר להוסיף את הקבלה, נומרולוגיה, צ'אקרות, הילות, "אנרגיות", תפיסה על-חושית, פאראפסיכולוגיה, סיאנס, כישוף וגם השתטחות על קברי צדיקים או שימוש בקמיעות או בקריסטלים כסגולה לפרנסה, זיווג וכו'.

אמוונה או שימוש בידע מיסטי אינם הכרחיים לדרך הרוחנית, ולמעשה יכולים להיות מנוגדים לרוחניות אם הם כוללים אמונה בטענות חסרות שחר. כאשר אדם שמשתמש בידע כזה מנבא ניבויים מדוייקים שניתן לבדוק אותם במציאות הפיסית, לדוגמה אם אסטרולוג עושה ניבויים על אירועים ספציפיים שיקרו, הרי שניתן עקרונית לבדוק האם אכן הידע הזה נכון. בכל הניסויים המדעיים שנעשו על מנבאים כאלה התברר שהם אינם מצליחים לנבא יותר טוב מאשר ניחוש אקראי (יש אפילו פרס של מליון דולר שעומד ומחכה כבר 30 שנה למי שיצליח להראות תופעה על-טבעית שעומדת בקריטריונים של השיטה המדעית). לעתים לא ניתן בכלל לאמת את הניבויים כי הם מנוסחים בצורה כללית ומעורפלת ("אני רואה שבעוד חודש תחווה אירוע משמעותי") ומבוססים על קריאה קרה. כמו כן, אם שואלים מורה שמלמד את ה"ידע" הזה "מאיפה אתה יודע שזה נכון?", התשובה בד"כ היא "אני מרגיש שזה נכון, תלמד וגם אתה תרגיש את זה". אבל גם אם באינטואיציה אני מרגיש שטענה היא נכונה לא עושה אותה לנכונה. כאשר ה"ידע" המיסטי מוצג תחת איצטלה של מדע, לעתים תוך שימוש במונחים ששאולים מהמדע, למשל במיסטיקה קוונטית, למעשה מדובר בפסאודו-מדע.

מדוע תחומי תורות הנסתר כל כך פופולאריים בקרב מחפשים רוחניים? מכיוון שהם מדברים לצרכים הפסיכולוגיים שלנו – הצורך בתשובות ודאיות בעולם שמלא באי-ודאות, הצורך במציאת משמעות באירועים שנראים אקראיים וחסרי פשר, הצורך בהבנת הנפש שלנו. אם משתמשים בשיטות האלה רק בתור כלי שנועד לעורר את הדימיון והאסוציאציות שלנו, להציף למודע דברים שיושבים אצלנו בתת-מודע, או לעזור לנו לבנות סיפור בעל משמעות לחיינו, הן יכולות להיות מועילות במסע הרוחני. אולם אם מקבלים אותן כפשוטן, ומאמינים לדברי העוסקים בהם ללא פיקפוק, זה לא רוחני בעיני, ועלולות להיות לכך השלכות שליליות.

לקבוצה העוסקת ברוחניות שאינה מבוססת על מיסטיקה או דת אלא על פילוסופיה, פסיכולוגיה, מדע, אמנות וערכים הומניסטיים, ראו: רוחניות חילונית והקבוצה בפייסבוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>