«

»

אוק 04

חוויה רוחנית

לפוסט על התפתחות רוחנית לחצו כאן.

לעתים אנו חווים חוויה שכוללת התרגשות או הרגשה של התעלות, לדוגמה כאשר נמצאים באולם קונצרטים ומאזינים לתזמורת מנגנת סימפוניה קלאסית ומרגישים סוג של התעלות או ריחוף. או כאשר נמצאים על שפת צוק או תחת שמי לילה זרועי כוכבים ומביטים בהתפעמות בנוף המדהים ומרגישים חיבור לעוצמה של הטבע או "נגיעה באינסוף". מה שהופך את החוויה לרוחנית זה שיש לה משמעות מיוחדת עבור החווה, ומובילה אותו לתובנות חדשות ועמוקות לגבי עצמו או המציאות או לסוג חדש של חוויית חיבור לעצמו, לאחרים או לעולם. לכן חוויה רוחנית לא תמיד מלווה בהתרגשות או בהרגשה נעימה – גם כאב וסבל יכולים להיות חוויה רוחנית אם הם מובילים לתובנות למשל על חוסן האדם ביכולתו להתגבר על נסיבות חייו.

סוג מסויים (ואולי נדיר) של חוויה רוחנית כולל מצב תודעה של אקסטזה – הרגשת התעלות או התרגשות והתפעמות עוצמתית או שלווה עמוקה ואושר עילאי. אנשים שחוו אותה מתארים אותה במונחים כגון: "חוויית המציאות בצורה צלולה ללא נוכחות של ה'אני'", או "להרגיש אחד עם היקום", מה שבבודהיזם נקרא "התעוררות" – קנשו או סאטורי. תיאורים נוספים של חוויות דומות כוללים: תחושת חיבור לעולם ולאנושות, "להבין את משמעות החיים ואת מקומי בהם", "לחזור הביתה", "חיבור למשהו מעבר לחיים האלה ולעולם הזה". כאשר חוויה כזו כוללת משמעות דתית או חיבור למימד "על טבעי", כגון "להתמזג" עם אלוהים או עם המוחלט, או "התגלות" של מלאכים או חזיונות, החוויה נקראת חוויה מיסטית.

לעתים חוויה רוחנית כזו קורית כתוצאה מטראומה, או כתוצאה מנטילת סמים פסיכו-אקטיביים.

חוויות מסוג זה הן מאוד מיוחדות ועוצמתיות רגשית, ויכולות לשנות את תפיסת המציאות בצורה מהותית עבור החווים אותה, ולהיות נקודת מפנה בחייו של אדם שגורמת לו לעשות שינוי גדול בחייו. אולם חוויה כזו אינה בהכרח המטרה של המסע הרוחני, שכן המסע הוא עצמו המטרה ולא דרך ליעד מסויים, והיא אינה הכרחית לדרך הרוחנית. לא כל מי שחווה חוויה כזו נמצא בדרגת התפתחות רוחנית גבוהה (לדוגמה, היו כמה אנשים שחווה חוויות כאלה ובעקבותיהן האמינו שהם הגיעו ל"הארה" והפכו לגורו בכת שבה השתמשו במניפולציות פסיכולוגיות על חסידיהם – דבר המנוגד לדרך רוחנית).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>