«

»

אוק 02

מהי התפתחות רוחנית?

מהי רוחניות?

רוחניות (spirituality) היא מונח שאין תמימות דעים לגבי הגדרתו. בעיני, רוחניות מתייחסת לתחומים הבאים:

  • השאלות הגדולות של הקיום: רוחניות כוללת עיסוק בשאלות הגדולות של הקיום בכלל והקיום האנושי בפרט, כגון: למה קיים משהו במקום כלום? איך נוצר היקום? למה יש סבל בעולם? מהי משמעות החיים? ושאלות נוספות.
  • תהליך התפתחות נפשי: רוחניות היא תהליך נפשי וחוויתי – מסע לעבר מודעות עצמית מפותחת, עם פחות סבל ויותר אושר, להפוך לאדם טוב יותר, כלומר לטפח חיבור לזולת מתוך אמפתיה, חמלה ונדיבות, וכן פיתוח תודעה גבוהה ("האני העליון"). רוחניות היא תחום שמכיל ידע תאורטי ופרקטי בנוגע למימד הנפשי והפנימי של האדם, ידע שנועד להנחותו ולהדריכו בנוגע לסגנון חייו ולהחלטות הגדולות והחשובות של חייו.

עיסוק בשאלות של מהות האדם, משמעות החיים, מוסר וערכים משותף גם לפילוסופיה, והיא יכולה לעזור לנו בתהליך ההתפתחות הרוחנית (לדוגמה יעוץ פילוסופי). כמו-כן, התעסקות בשאלות הגדולות של הקיום משותפת גם למדע, ותגליות מדעיות יכולות לקדם אותנו בהבנה של העולם וחוקי המציאות, ויכולות לשפוך אור על שאלות רוחניות (לדוגמה האבולוציה הביולוגית מסבירה איך התפתח האדם, ותגליות במדעי המוח מלמדות אותנו על מצבי תודעה ועל השפעת הסביבה על ההחלטות שלנו). גם הפסיכולוגיה חוקרת את נפש האדם וכוללת שיטות להתמודדות עם קשיים ולפתרון בעיות נפשיות.

המסע הרוחני

הדגש ברוחניות הוא על מסע של גילוי והתפתחות שנמשך לאורך כל החיים ומתעסק בחיפוש תשובות לשאלות ביחס לאדם השואל. כלומר, לא מהי משמעות החיים במובן פילוסופי מופשט או מוחלט אלא מהי המשמעות שאני בוחר לחיי וכיצד אני יכול לבחור. לא מהם הערכים המוחלטים, אלא מהם הערכים שאני מאמין בהם ומחליט לחיות לפיהם. לא מהו טבע המציאות באופן אובייקטיבי, אלא איזה סיפור אני יכול לספר לעצמי על המציאות כדי שהוא יעזור לי להתפתח ולהתגבר על אתגרים.

השאלה "מי אני?" והשאלה "מי אני רוצה להיות?" הן שאלות מהותיות למודעות עצמית ולהתפתחות לכיוונים שרצויים לנו. מונחים ע"י שאלות כאלו, אנחנו יכולים לדמיין את המקום אליו אנחנו שואפים, ולפעול כדי לגלות איך להגיע לשם.

רוחניות אמיתית כוללת נכונות ללמוד ולחפש, לחוות חוויות חדשות, נכונות להשתנות, לשים את מה שאנחנו רגילים אליו בצד ולהיפתח לאפשרויות חדשות. במסע הרוחני אדם יוצא אל הדרך מבלי לדעת מראש לאן היא מובילה, ועם נכונות ללכת לכל מקום שאליו תוביל הדרך ולא רק לאותם המקומות שהאדם מכיר היטב או שהוא תיכנן מראש לבקר בהם.

רוחניות אמיתית אינה מנוגדת להיגיון, שכן היא אמורה לתמוך בחיים בעולם הזה שדורשים שימוש בשכל, והיא כוללת חקירה מתמדת, שאילת שאלות והטלת ספק לגבי כל נושא. בפרט, היא מנוגדת לאימוץ עיוור של אמונות מיסטיות חסרות בסיס. עם זאת, רוחניות אינה מוגבלת רק לחשיבה רציונלית, שכן היא עוסקת גם ברגשות וכוללת חוויות ושימוש בדימיון.

ראו גם פוסטים קשורים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>