«

»

ספט 20

החירות לאהוב

תקציר

לכל אדם בגיר זכות לקשר רומנטי או מיני עם אנשים אחרים, כולל מאותו המין, וכולל מגזע/עם/אתניות/דת אחרים, ואין למנוע ממנו בחירה כזו, כל עוד היחסים נעשים בהסכמה מלאה של הצדדים. אין להפלות אנשים בגלל נטייתם המינית או בחירתם בבני זוג.


אנשים שונים נמשכים מינית לסוגים שונים של אנשים. אמנם רוב האנשים נמשכים לבני המין השונה מהם (הטרוסקסואלים), אבל יש גם גברים שנמשכים לגברים (הומוסקסואלים) או גם לנשים וגם לגברים (ביסקסואלים), ויש גם נשים שנמשכות לנשים (לסביות) או גם לגברים וגם לנשים. ויש גם אנשים שמרגישים שהם אוהבים יותר מאדם אחד (פוליאמוריים), שמקיימים במקביל מערכת יחסים זוגית עם יותר מאדם אחד (בידיעה והסכמה של כל המעורבים), או לפעמים שלושה או יותר אנשים שמקיימים מערכת יחסים זה עם זה. יש גם אנשים א-מיניים שרוצים מערכת יחסים אוהבת עם אדם נוסף אך אינם רוצים לקיים יחסי מין. ויש גם נזירים ונזירות שמתנזרים מחיי מין.

כל האפשרויות האלה הן לגיטימיות – לכל אדם מותר לברר ולהחליט עם עצמו לאילו אנשים הוא נמשך, וזה בסדר גמור שיש מערכות יחסים כאלה, מכל הסוגים, כל עוד מדובר באנשים בוגרים (כלומר לא מדובר בפדופיליה ויחסים עם ילדים פגיעים), והיחסים נעשים בהסכמה מלאה של כל הצדדים המעורבים ולא בכפייה (אונס). זה לגיטימי כי הם לא מפריעים או מזיקים או פוגעים בחופש של אף אחד אחר. להפלות לרעה (מבחינה חברתית או חוקית) אנשים רק בגלל מי שהם בוחרים לאהוב והנטייה המינית שלהם – זה פסול לחלוטין. ואם לחלק מהאנשים זה מותר ומקובל לאחוז ידיים ולהתחבק ולהתנשק במרחב הציבורי, כלומר זה מקובל כשמדובר בזוג של גבר ואשה, אז למען הוגנות ואי-אפליה, זה צריך להיות מותר ומקובל במרחב הציבורי לכל סוגי הזוגות, בלי שהם יעברו הצקה והשפלה על כך.

בהקשר לעניין הזה, יש גם גברים שמרגישים שהם בעצם אשה בגוף של גבר, והם מחליטים להתלבש, להתנהג ולדבר כנשים (טרנסג'נדר), וחלקם גם מחליטים לעבור ניתוח לשינוי מין כדי להפוך את גופם לגוף של אשה (טרנסקסואלים). בדומה, יש גם נשים שמרגישות שהן גבר, ומתנהגות כך, ולפעמים עוברות ניתוח לשינוי מין לגבר. ויש גם אנשים שמרגישים שהם גם וגם (ג'נדרקוויר). ויש גם אנשים שנולדים עם סממנים של שני המינים, וחלקם עוברים ניתוח כדי להפוך לאחד המינים, וחלקם נשארים במצבם המקורי. וגם כל האפשרויות האלה לגיטימיות, כי הן אינן פוגעות בחירות של אף אדם אחר.

עד כה דיברנו על הבחירה שקשורה לנטייה מינית. נזכיר גם שיש אנשים שבוחרים לקיים מערכת יחסים עם אנשים מקבוצה אחרת – מלאום אחר, גזע אחר, קבוצה אתנית אחרת, דת אחרת, או כשיש פער גילאים גדול. לדוגמה: זוג של גבר לבן ואשה שחורה, או זוג של יהודי ונוצריה. כל האפשרויות האלה לגיטימיות. זה פסול לחלוטין להפלות לרעה או לנדות אנשים על רקע הבחירות האלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>