«

»

ספט 21

עצמאות משיוך אוטומטי

כאשר תינוקות נולדים, הם אינם שייכים לשום דת או עם או לאום. כל התוויות האלה מולבשות עליהם בילדותם דרך התניות תרבותיות מהחברה הסובבת אותם.

בהשקפה שלי, אין חשיבות מיוחדת לתוויות שאנשים רגילים להדביק זה לזה על פי שיוכם לקבוצות. זה לא חשוב לי האם אדם כלשהו שייך לאותו "עם" כמוני או לא, או מהי הקבוצה האתנית שלו, או מהי הדת שלו, או הלאום שלו, או הדעה הפוליטית שלו, ולא משנה לי האם זה גבר או אישה, או מה הנטייה המינית שלו או הגיל שלו.

מה שכן חשוב לי זה מה האופי של האדם הזה: האם הוא אדם נחמד, נעים לבריות, מתחשב בזולת, הוגן ואדיב, או שהוא אדם גס רוח, או אדם שחושב רק על עצמו ומנצל או מרמה אחרים, או שהוא גזען ומפלה לרעה או פועל כדי לפגוע בחירות הזולת.

אין בעיני חשיבות מיוחדת לכך שבמקרה נולדתי לזוג הורים שרואים את עצמם כשייכים לעם מסויים. באותה מידה הייתי יכול להיוולד להורים בעם אחר. יש בעם שלי אנשים נפלאים ויש גם אנשים מגעילים, וזה גם המצב בכל עם אחר. אין דבר כזה "עם סגולה", לכל עם יש ייחודיות משלו.

אני רואה את עצמי כאזרח העולם ולא רק אזרח של מדינה ספציפית שבה במקרה נולדתי. כל חלקיו של העולם מחוברים יחדיו באופן בלתי ניתן להפרדה ברשת של קשרים כלכליים, תרבותיים, חברתיים ופוליטיים.

אני יכול לבחור לקיים מערכת יחסים או להתחתן עם אנשים מעם אחר או דת אחרת מאשר "שלי".

אני יכול ליהנות מהעושר התרבותי של המסורת הספציפית של העם שאני "שייך" אליו, אבל בדיוק באותה מידה אני יכול ליהנות מהעושר התרבותי של כל העמים והתרבויות בעולם. למה להגביל את עצמי רק לתרבות אחת? למעשה, בעיני זה מאוד חשוב, כדאי ומועיל ללמוד מכל התרבויות והמסורות בעולם ולא רק להתרכז במסורת של העם "שלי". כי לאף תרבות אין מונופול על האמת, לכל תרבות יש תרומה ייחודית שקיימת רק אצלה ולא אצל תרבויות אחרות (ויש גם מכנים משותפים בין התרבויות), ולכן ככל שלומדים על יותר תרבויות כך נחשפים ליותר נקודות מבט, מחכימים, ומעשירים את חיינו.

מה שחשוב לי זה לא האם ספר או מנהג כלשהם שייכים למסורת של העם "שלי" אלא האם אני מסכים איתם והאם הם מדברים אלי או שאני לא מתחבר אליהם. אני בוחר בעצמי את המקורות התרבותיים מכל העולם שמהם אני רוצה ללמוד, ואינני מוגבל רק למסורת של העם "שלי". אני יכול גם לבחור בעצמי להצטרף לעם אחר או לאום אחר או דת אחרת (אם הם מוכנים לקבל אנשים חדשים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>