«

»

ספט 22

אדיבות

תקציר

אדיבות היא התנהגות שמכבדת את הזולת ומתחשבת בו, התייחסות לזולת בנעימות, בנימוס ודרך ארץ, באופן תרבותי וסובלני, כולל תרבות דיון של הקשבה ויחס ענייני, ללא התלהמות, לגלוג או השמצות.


בחברה שלנו יש תופעות של חוסר אדיבות. לדוגמה: כשאנשים נדחפים בתור, חותכים בכביש ונוהגים בחוסר זהירות, חונים בחניה של נכים (כשהם לא נכים), חונים בחניה כפולה "רק לרגע" ומפריעים לתנועה, מקללים זה את זה ברחוב ובמקומות אחרים, זורקים סיגריות ואשפה ברחוב ובחוף הים ובטבע, מטפטפים עם השקית של הזבל בחדר המדרגות ולא מנקים אחריהם, גונבים מגבות וברזים כשמתארחים בחדר במלון ומשאירים שם הרס וליכלוך, מרססים גראפיטי בעיר, משמיעים מוזיקה רועשת שמפריעה לשכנים. דוגמאות שהגיעו לתפוצה רחבה הן "טיסת השוקולד" וגם "פתח לה ת'חדר".

כמו כן, אין תרבות דיון נאותה ואנשים צועקים ומתפרצים לדברי הזולת (ואפשר לראות את זה גם בכנסת וגם בתוכניות אקטואליה בטלויזיה).

הייתי מעדיף לחיות בעולם שבו אנשים לא מתנהגים ככה, אלא מכבדים אנשים אחרים שמחכים לפניהם בתור (ואם ממש חייבים, מבקשים בנימוס רשות להתקדם בתור), נוהגים בזהירות, שומרים על הניקיון, מדברים בנימוס לנותני שירות, מתחשבים בשכנים, מחכים עד שהזולת יסיים לדבר לפני שמדברים (אבל גם כשהם מדברים, לא מאריכים בדברים כדי לאפשר לאחרים לדבר).

לדעתי צריך לחנך ילדים מגיל צעיר לאדיבות ונימוס, כדי לצמצם את ממדי התופעות האלה. חינוך כזה יכול להתבצע רק דרך דוגמה אישית של הורים ומורים שבעצמם מתנהגים בדרך הראויה (אם הם רק מטיפים לכך מוסר אך בעצמם אינם מתנהגים כך, זה מה שהילדים ילמדו).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>